KAPADOKYA
ADRES: Göreme Açık Hava Müzesi Yolu üzeri, No:11 Göreme/Kapadokya/Türkiye - TELEFON: 0.384.271 2395 - FAKS: 0.384.271 2396 - E-POSTA: info@dilekcamping.com
Kapadokya; antik dönemlerde Nevşehir, Kayseri, Niğde ve Aksaray illerini kapsayan bölgenin genel ismidir. "Güzel Atlar Ülkesi" anlamına gelen Kapadokya terimi ilk olarak Persler tarafından "Katpatuka" şeklinde kullanılmıştır. Kapadokya volkanik tüflerle kaplı vadilerde rüzgar ve erezyonun oluşturduğu "Peribacaları" adı verilen tabiat harikaları ile dünya çapında üne sahip bir bölgedir.

Tarih öncesi devirlerden Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar birçok medeniyete evsahipliği yapmış Kapadokya'da Erciyes ve Hasandağ gibi volkanik püskürmelerden rüzgar ve erezyon yoluyla oluşmuş peribacaları ve derin vadiler gibi doğal güzelliklerin yanısıra , mağaralar, antik şehir harabeleri, eski kaleler, kayalara oyulmuş yeraltı şehirleri, kaya kiliseleri, cami ve külliyeler, kervansaraylar, kütüphaneler, hamamlar gibi doğal ve tarihsel turistik çekicilikler mevcuttur. Sözkonusu doğal ve tarihi zenginliklerin yanısıra Avanos çanak-çömlek atölyeleri ile yöredeki halı- kilim atölyeleri ve onyx (damarlı akik taşı) işçiliği gibi yöresel elsanatı ürünleri de turistlerin ilgisini çekmektedir. Her yıl yaklaşık 1.000.000 civarında turist tarafından ziyaret edilen Kapadokya'da son derece gelişmiş, modern turistik işletmeler mevcuttur.